Co to jest ryczałt ewidencjonowany?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą często zastanawiają się, jaką formę opodatkowania wybrać. Nic w tym dziwnego, ponieważ prawo podatkowe przewiduje kilka form, które należy dopasować do profilu działalności. Jedną z możliwości, którą chętnie wykorzystują przedsiębiorcy, jest ryczałt ewidencjonowany. Co to takiego i kto może skorzystać z tej formy opodatkowania?

Co to jest ryczałt ewidencjonowany?

Czym jest i kto może z niego skorzystać?

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Podstawą naliczania podatku jest w tym przypadku przychód przedsiębiorcy, co oznacza, że nie może on zmniejszać kwoty podatku o koszty jego uzyskania. Warto mieć na uwadze, że z tej formy opodatkowania mogą korzystać zarówno właściciele jednoosobowych przedsiębiorstw, jak i spółki osobowe.

Warto mieć na uwadze, że rozliczanie się wspomnianym modelem księgowości uproszczonej, należy zawsze zgłosić do Urzędu Skarbowego. Służy do tego specjalne oświadczenie, które podatnik musi złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania US. Czas na złożenie stosownego dokumentu obejmuje okres od dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności do uzyskania pierwszego przychodu (dotyczy to osób, które dopiero założyły działalność) lub do 20. dnia miesiąca, który nastąpił po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z tego tytułu.

Rozliczając się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, każdy przedsiębiorca musi uważać na obowiązujące limity. Może nadal korzystać z tej formy opodatkowania, jeśli w roku poprzednim suma przychodów wspólników lub przychody z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, nie przekroczyły 250 tys. euro. Ciekawe jest to, że przedsiębiorca rozpoczynający działalność nie musi przestrzegać limitów. Te będą brane dopiero w dalszych latach prowadzenia przez niego działalności.

Najnowsze wpisy