Czy warto prowadzić księgowość samemu?

Podczas rejestracji działalności trzeba podjąć decyzję dotyczącą tego, jaki podmiot będzie zajmował się finansami firmy. W tym celu można zatrudnić księgową, skorzystać z usług zewnętrznego biura lub wziąć na siebie obowiązki podatkowe. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, powinieneś przeczytać ten tekst.

Czy warto prowadzić księgowość samemu?

Opłacalność oszczędności

Dla właścicieli firm, którzy nie zatrudniają dużej ilości osób i mogą stosować uproszczone procedury księgowości, samodzielne zajmowanie się finansami wydaje się bardzo kuszące. Z jednej strony można samemu czuwać nad zyskami i wydatkami, a z drugiej jest to świetny sposób na przyoszczędzenie. W praktyce często nie jest to takie łatwe. Przede wszystkim trzeba mieć pojęcie o procedurach księgowych, a do tego na bieżąco śledzić wszelkie zmiany w prawie podatkowym. Brak wiedzy nie zwalnia przedsiębiorcy z odpowiedzialności prawnej. Na prowadzenie księgowości trzeba także wyodrębnić sobie czas. Zlecenie księgowości dla zewnętrznego podmiotu pozwala przedsiębiorcy zająć się bieżącymi sprawami, pozyskiwaniem klientów i wywiązywaniem się z podpisanych umów. Cena biura księgowego z pewnością nie będzie oddawać czasu, jaki przedsiębiorca musiałby poświęcić na poszczególne czynności, doszkalanie się i ewentualnie opłacanie programu księgowego.

Przeczytaj również

Komu powierzyć rozliczenia kadrowo-płacowe?

Komu powierzyć rozliczenia kadrowo-płacowe?

W każdym przedsiębiorstwie trzeba podjąć decyzję na temat tego, kto będzie zajmował się realizacją pełnej obsługi kadr i płac.

Blog | | Autor: Finanse EG

Minimalizacja popełnianych błędów i pomoc doradcza

Niezależnie od tego, kto popełni błędy księgowe, odpowiedzialność za nie spada na przedsiębiorcę. Jednak u doświadczonych pracowników uznanych biur księgowych ryzyko jest dużo mniejsze niż u osoby uczącej się rachunkowości na podstawie własnej firmy. Ponadto w przypadku zaistnienia nierzetelnego prowadzenia księgowości przedsiębiorca ma prawo żądać odszkodowania za wynikłe z tego tytułu konsekwencje. Współpraca z biurem księgowym to również profesjonalne doradztwo. Księgowi i księgowe są w stanie szybko odpowiedzieć na pytania dotyczące finansów, kadr i płac lub wiedzą, gdzie szukać odpowiedzi. W przypadku samodzielnego rozliczania się może to wyglądać zupełnie inaczej. Brak stałego nadzoru nad prowadzoną działalnością prowadzi do zaniedbań, które mogą stworzyć poważne problemy. Biura księgowe odciążają swoich klientów poprzez prowadzenie KPiR, KR, KP czy reprezentację w urzędach i instytucjach. Jednak ich usługi mogą być rozszerzone o działania w zakresie obsługi kadrowo-płacowej. To doskonała opcja dla większych firm lub podmiotów, które w najbliższym czasie planują rozwój.

Najnowsze wpisy