Czym się kierować wybierając biuro księgowe?

Prowadzenie działalności związanej z uzyskiwaniem przychodów, zatrudnianiem pracowników wymaga dokonywania systematycznych rozliczeń z urzędami, organami podatkowymi czy ubezpieczeniowymi. Nieustannie wzrastający poziom skomplikowania oraz tempo wprowadzanych zmian dotyczących księgowości, podatków oraz prowadzenia kadr sprawiają, że ich obsługa wymaga doświadczenia, ale też profesjonalizmu. Dlatego warto wiedzieć, czym powinno się charakteryzować godne zaufania biuro księgowe.

Czym się kierować wybierając biuro księgowe?

Czym wyróżnia się profesjonalne biuro rachunkowe?

Podczas poszukiwań odpowiedniego biura rachunkowego przydatna jest umiejętność oceny jego profesjonalizmu. W tej kwestii ważne są rekomendacje zadowolonych kontrahentów. Pamiętajmy też, że biuro funkcjonujące na rynku od dłuższego czasu z pewnością reprezentuje wysoki poziom świadczonych usług. Ich potwierdzeniem bez wątpienia będzie licencja uprawniająca do prowadzenia usług księgowych. Nie bez znaczenia jest też troska o podnoszenie własnych kwalifikacji poprzez udział w certyfikowanych szkoleniach. Nieustannie wzbogacana wiedza oraz podążanie za zamianami wprowadzanymi przez ustawodawcę to najlepsza gwarancja biegłej znajomości przepisów i procedur obejmujących złożone relacje w zakresie prowadzenia rozliczeń księgowych czy podatkowych.

Profesjonalizm biura księgowego poznamy po zorganizowaniu cyklu pracy pozostającym w zgodzie z harmonogramem zobowiązań płatniczo-składkowych. Ważny dla nas powinien być zakres świadczonych usług, gdyż to oznacza, że rozliczenia naszej działalności będą prowadzone kompleksowo i wszechstronnie. Dodatkowo dzięki posiadanemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej wszystkie decyzje zyskują gwarancję bezpieczeństwa tak cennego w świecie finansów i przepisów.

Przeczytaj również

Dobre biuro rachunkowe, czyli jakie?

Dobre biuro rachunkowe, czyli jakie?

W każdej większej miejscowości można znaleźć mnóstwo biur rachunkowych, które z pozoru niczym się od siebie nie różnią.

Blog | | Autor: Finanse EG

Jak powinna przebiegać współpraca z biurem księgowym?

Podstawą prawidłowej współpracy z biurem księgowym jest obopólne przestrzeganie warunków umowy. Z oferty biura księgowego powinny korzystać osoby prowadzące duże przedsiębiorstwa zatrudniające wielu pracowników, ale też mniejsze biznesy, a nawet jednoosobowe firmy. Prowadzenie księgowości wymagane jest również od fundacji. Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym przedstawia korzyści z punktu ekonomicznego, przede wszystkim korzystamy z profesjonalnej usługi bez ponoszenia kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika do wykonywania tych zadań.

Dzięki umowie z zewnętrznym biurem księgowym otrzymujemy kompleksową obsługę finansowo-księgową, w ramach której będą prowadzone księgi przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe oraz sporządzanie sprawozdań finansowych. Co więcej, możemy zwrócić się z prośbą o przeprowadzenie audytu wewnętrznego naszej działalności finansowej i na jego podstawie opracować wespół z ekonomistami z biura strategię usprawniającą zarządzanie rachunkami firmy. Niezwykle ważna jest też możliwość całkowitego powierzenia spraw kadrowo-płacowych, od których zależy poprawność relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą. Każdy kontrahent może liczyć na indywidualne podejście, a przestrzeganie standardów poprawnej komunikacji czyni współpracę efektywną i satysfakcjonującą dla obydwu stron.

Najnowsze wpisy