Jak bez problemu zmienić biuro rachunkowe?

Istnieje wiele sytuacji, w których chcemy lub jesteśmy zmuszeni do zmiany biura rachunkowego. Kiedy nie jesteśmy zadowoleni z usług rachunkowych świadczonych przez obecne biuro, dochodzi do poważnych uchybień lub wręcz oszustw, lepiej od razu rozwiązać umowę współpracy niż kontynuować ją, narażając się na poważne straty i problemy. Na szczęście taka zmiana jest jak najbardziej możliwa i nie koniecznie musi wiązać się z wielkimi niedogodnościami. W tym artykule podpowiadamy, jak zmienić biuro rachunkowe na nowe, unikając przy tym niepotrzebnych komplikacji.

Jak bez problemu zmienić biuro rachunkowe?

Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe?

Tak naprawdę jest bardzo wiele powodów, które skłaniają przedsiębiorców do zmiany dotychczasowego biura rachunkowego. Najczęściej taka decyzja jest podejmowana w sytuacji, gdy podejrzewamy, że usługi księgowe są prowadzone nierzetelnie. Konsekwencją niskiej jakości usług wcześniej lub później może być upomnienie z urzędu skarbowego. Jeśli ta instytucja zgłasza się do nas, wzywając do np. uzupełnienia dokumentacji lub też nakłada na firmę kary za źle rozliczone zeznania podatkowe, to znaczy, że biuro rachunkowe nie wywiązało się ze swoich obowiązków w sposób należyty.

Tak naprawdę jednak powodów do zmiany biura rachunkowego może znacznie więcej i niejednokrotnie wynikają one z niezadowolenia z poziomu czy charakteru świadczonych usług, np. braku należytego wsparcia merytorycznego.

Przeczytaj również

Czym się kierować wybierając biuro księgowe?

Czym się kierować wybierając biuro księgowe?

Prowadzenie działalności związanej z uzyskiwaniem przychodów, zatrudnianiem pracowników wymaga dokonywania systematycznych rozliczeń z urzędami, organami podatkowymi czy ubezpieczeniowymi.

Blog | | Autor: Finanse EG

Zmiana biura rachunkowego krok po kroku

  • Zmiany biura rachunkowego można dokonać w dowolnym momencie – zarówno na początku, jak i w środku roku podatkowego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dokonać zmiany po zamknięciu okresu rozliczeniowego, złożeniu deklaracji i opłaceniu wyliczonych podatków.
  • Wypowiedzenie umowy o świadczenie usługi księgowej z zachowaniem okresu wypowiedzenia (najczęściej są to 2 miesiące).
  • Podczas trwania okresu wypowiedzenia masz czas na wybór nowego biura rachunkowego i dopełnienie niezbędnych formalności.
  • Podpisanie umowy z nowym biurem rachunkowym.
  • Aktualizacja wpisu do CEiDG.
  • Odebranie dokumentacji z poprzedniego biura rachunkowego i przekazanie jej do nowego.

Najnowsze wpisy