Jakie są obowiązki kadrowo – płacowe pracodawcy?

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi przestrzegać Kodeksu Pracy, w którym zawarte są wszystkie obowiązki pracodawcy. Do podstawowych z nich należą te związane z obsługą kadr oraz płac. Jest to szeroki zakres czynności, który dotyczy zawarcia umowy, jej warunków oraz wysokości wynagrodzenia. Jednak obowiązków jest znacznie więcej, dlatego warto wiedzieć, z czym dokładnie się wiążą.

Jakie są obowiązki kadrowo - płacowe pracodawcy?

Umowy dla pracowników

Głównym obowiązkiem kadrowo – płacowym jest przygotowanie odpowiedniej umowy dla zatrudnianego. Zgodnie z Kodeksem Pracy, każdy zatrudniony musi posiadać podpisaną przez obie strony umowę. W umowie muszą się znaleźć dane pracodawcy oraz pracownika, wszelkie szczegóły odnośnie obowiązków na danym stanowisku oraz miejsce wykonywania pracy. Oczywiście w umowie nie może zabraknąć informacji o rodzaju umowy, czy jest to umowa o pracę, zlecenie lub o dzieło. Ponadto kluczowym elementem umowy jest określenie wysokości wynagrodzenia. W tworzeniu umów bardzo pomocne bywają programy kadrowo – płacowe.

Składki ZUS

Każdy pracodawca oprócz podpisania umowy z pracownikiem musi odprowadzać odpowiednie składki ZUS. W tej kwestii biuro księgowe może okazać się bardzo pomocne. Księgowi z wykorzystaniem odpowiednich programów są w stanie szybko wyliczyć należną składkę, a pracodawca będzie miał pewność, co do jej poprawności. Ponadto podczas rozliczania ZUS należy być zaznajomionym z obowiązującymi przepisami oraz mieć świadomość, że wysokość podatków oraz składek ZUS jest uzależniona od wielu czynników, chociażby od formy zatrudnienia.

Przeczytaj również

Komu powierzyć rozliczenia kadrowo-płacowe?

Komu powierzyć rozliczenia kadrowo-płacowe?

W każdym przedsiębiorstwie trzeba podjąć decyzję na temat tego, kto będzie zajmował się realizacją pełnej obsługi kadr i płac.

Blog | | Autor: Finanse EG

Ewidencja czasu pracy

Kolejny obowiązek kadrowo – płacowy przedsiębiorcy to prowadzenie ewidencji czasu pracy każdego zatrudnionego pracownika. Jest to o tyle ważne, że na podstawie ewidencji czasu pracy tworzone są listy płac i wypłacane jest wynagrodzenie. W tej kwestii również pomocne może być nasze biuro, które zajmie się sporządzeniem listy płac, zestawienia miesięcznego wynagrodzenia, prowadzeniem kartoteki wynagrodzeń oraz akt osobowych pracowników. Korzystając z usług biura rachunkowego przedsiębiorca zyskuje czas oraz pewność, że wszystkie niezbędne obowiązki kadrowo – płacowe zostały wypełnione zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Najnowsze wpisy