Księgowość uproszczona – charakterystyka

Prowadzenie księgowości to jeden z obowiązków, z których musi wywiązać się każdy, nawet najmniejszy podmiot gospodarczy. Osoby, które prowadzą firmę, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że mogą wybrać prowadzenie księgowości uproszczonej lub pełnej. Pierwsza możliwość przeznaczona jest dla osób fizycznych, a także spółek cywilnych tworzonych przez osoby fizyczne, spółek jawnych oraz spółek partnerskich, których przychody nie przekraczają 200 tys. euro.

Księgowość uproszczona - charakterystyka

Co w praktyce oznacza prowadzenie księgowości uproszczonej?

Osoby, które decydują się na księgowość uproszczoną, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że czeka ich wybór rodzaju opodatkowania. Możliwości jest kilka. Pierwszą z nich jest prowadzenie księgowości przy opodatkowaniu liniowym lub wg skali. Wówczas przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Jeśli natomiast wybierze opodatkowanie zryczałtowane lub przychodów ewidencjonowanych, będzie musiał jedynie prowadzić ewidencję przychodów. Osoby, które nie są pewne, jakiego rodzaju księgowość będzie dla nich najlepsza, powinny skorzystać z pomocy profesjonalnej księgowej, która podpowie, co wybrać. A do wyboru są trzy możliwości:

Przeczytaj również:

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej?

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej?

Zastanawiasz się, czy warto podjąć współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać najważniejsze zalety prowadzenia księgowości przez firmę zewnętrzną.

Blog | | Autor: Finanse EG

  • ryczałt ewidencjonowany – jest to księgowość obarczona wieloma ograniczeniami. Warto zatem upewnić się, że działalność przedsiębiorstwa umożliwia prowadzenie takiej księgowości;
  • karta podatkowa – forma opodatkowania, z której może skorzystać mała liczba przedsiębiorców. Zanim właściciel firmy zdecyduje się na nią, musi sprawdzić, czy spełnia określone kryteria.
  • KPiR – najpopularniejsza i najczęściej wybierana forma prowadzenia księgowości uproszczonej. Najczęściej wybierają ją podmioty jednoosobowe. Podatek, jaki musi zapłacić przedsiębiorca, liczony jest od uzyskanego dochodu. Jego wysokość oblicza się na podstawie zasad ogólnych lub opodatkowania liniowego.

Najnowsze wpisy