Pełna księgowość czyli jaka?
Każda osoba, która chciałaby otworzyć działalność, zastanawia się, jaki rodzaj księgowości wybrać, aby żyć w zgodzie z urzędami skarbowymi, a jednocześnie móc rozwijać działalność. Jak okazuje się w praktyce, przedsiębiorstwa, których przychód roczny przekracza bagatela dwa miliony euro, nie mogą prowadzić uproszczonej księgowości. Muszą zatem zdecydować się na pełną księgowość. Czym jest? Z czym wiąże się prowadzenie tego rodzaju rozliczeń? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością szuka wielu przedsiębiorców.
Blog
| Autor: Finanse EG
Jakie rachunki trzeba prowadzić, decydując się na pełną księgowość?
Skoro większość małych przedsiębiorstw decyduje się na księgowość uproszczoną, można przypuszczać, że prowadzenie pełnej księgowości nie należy do najłatwiejszych. I jest w tym sporo racji. Okazuje się bowiem, że mnogość dokumentów, jakie należy przygotować do rozliczeń, sprawia, że wiele osób decyduje się na zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Zadaniem księgowej będzie nie tylko prawidłowe prowadzenie rozbudowanych ksiąg rachunkowych, ale także przygotowywanie sprawozdań finansowych oraz ewidencjonowanie środków trwałych. Jak zatem widać, pełna księgowość jest procesem czasochłonnym oraz trudnym.
Przecztyaj również:
Księgowość uproszczona – charakterystyka
Prowadzenie księgowości to jeden z obowiązków, z których musi wywiązać się każdy, nawet najmniejszy podmiot gospodarczy.
Blog | | Autor: Finanse EG
Dlaczego warto przejść na pełną księgowość?
Choć wiele osób, jeśli nie musi tego robić, unika przejścia na pełną księgowość, warto mieć na uwadze, że choć jest trudna, ma kilka zalet, przemawiających na jej korzyść. Jedną z nich jest możliwość ciągłego kontrolowania wpływów i wydatków, dzięki czemu przedsiębiorca ma pełen obraz rozwoju firmy. Co więcej, może przygotować bardzo szczegółowe analizy, dzięki którym łatwiej zaplanuje dalsze działania.
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest możliwość ustanowienia prywatnej polityki finansowej, która wbrew pozorom daje wiele możliwości.